SAĞLIK

Uyanır Uyanmaz Aç Karnına İçtiğimiz Suyun Vücudumuzda Yarattığı 8 Etkiye Çok Şaşıracaksınız

Uyanır Uyanmaz Aç Karnına İçtiğimiz Suyun Vücudumuzda Yarattığı 8 Etkiye Çok Şaşıracaksınız!

Vücudumuz ağırlıklı olarak sudan oluşmaktadır: kaslarımızın %75’i, beynimizin %90’ı, kemiklerimizin %22’si ve kanımızın %83’ü sudur. Su, hayat için vazgeçilmezdir ve sağlığımıza olan yararları tartışılmaz. Sorunsuz ve sağlıklı bir şekilde işlemek için bütün organlarımız suya ihtiyaç duyar.

Peki uyanır uyanmaz aç karnına içilen suyun vücudumuzdaki etkilerini biliyor musunuz? Sizler için bu etkileri derledik. Keyifli okumalar.

Toksinlerin vücudumuzdan uzaklaşmasına yardımcı olur.

Su içmek, bağırsaklarınızdaki hareketi doğal olarak teşvik eder. Geceleri, vücudunuz kendini onarır ve vücuttaki tüm toksinleri dışarı atar. Sabahları aç karnına su içtiğinizde, bu zararlı toksinleri temizleyerek vücudunuzu taze ve sağlıklı bırakabilirsiniz.

Metabolizmayı hızlandırır.​

Boş bir mide ile su içmek, metabolizma hızınızı % 24 oranında arttırabilir. Özellikle sıkı bir diyette olan insanlar için bu oran çok önemlidir.

Sağlıklı bir şekilde kilo vermeyi destekler.​

Sabahları aç karnına su içtiğinizde, tüm toksinleriniz serbest kalır ve sindirim sisteminiz bu yolla gelişir. Bu sayede daha az aç hissedersiniz. Bu durum aşırı yeme nedeniyle kilo alımını önleyecektir

Mide ekşimesi ve hazımsızlık gibi durumları minimuma indirir.

Hazımsızlığa, midede artan asitlik neden olur. Aç karnına su içtiğinizde, bu asit aşağı doğru itilir ve problem büyük ölçüde engellenir. Ayrıca bu, yaklaşan kahvaltı için midenizde bir başlangıç sağlar..

Cilt sağlığını arttırır, cildin daha parlak gözükmesine yardımcı olur.

Bir çalışmada, aç karnına 500 ml su içmenin cildin kan akışını arttırdığı ve cildi daha parıltılı hale getirdiği ortaya çıkarmıştır. Ayrıca, gün boyunca daha fazla su içmek vücudunuzun toksin bırakması anlamına gelir, bu da cildinizi daha parlak hale getirir.

Saçların daha parlak, pürüzsüz ve sağlıklı olmasını sağlar.

Bol miktarda su içmek saçlarınızı içten besler. Su, saç telinin ağırlığının neredeyse dörtte biri  kadarını oluşturur. Yetersiz su alımı kırılgan saçlara ve ince saç tellerine neden olabilir. Her gün daha fazla su içmelisiniz, ancak aç karnına içilen su, saçınızın kalitesini daha da artırabilir.

Böbrek taşlarını ve mesane enfeksiyonlarını önler.

 

Aç karnına su içmenin böbrekte taşlara yol açan asitleri seyrelttiği bir gerçektir. Ayrıca içtiğiniz su ile toksinlerin neden olduğu çeşitli mesane enfeksiyonlarından da korunursunuz.

Bağışıklık sistemini güçlendirir.

Güçlü bir bağışıklık sistemi sizi çeşitli hastalıklardan koruyacak ve sık sık hastalanmanızı önleyecektir. Bunun için aç karnına su içtikten sonra gün içinde de su içmeyi ihmal etmemelisiniz.

kaynak:onedio.com / Kaan Aykut

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir