ESKİL

Ocak Ayına Girdik Ama Havalar Ağustosu Aratmıyor

Her sene mevsimlerin dengesi değişirken, bu sene mevsimin olağandan daha da kurak ve sıcak geçmesi hem çiftçiyi hem de diğer vatandaşları tedirgin ediyor.

Her sene mevsimlerin gösterdiği olağan koşullarda ufak tefek değişiklikler meydana gelirken, bu sene kış döneminde havaların yaz aylarını aratmaması vatandaşları tedirgin ediyor. 2020 yılının sonuna gelirken, henüz kış şartlarının neredeyse hiçbirisi görülmezken kurak geçen dönem, çiftçileri daha da fazla korkutuyor.
Ekim ayı içerisinde, tahıllarını eken çiftçiler yağmur ve kar beklentisi içerisine girerken bu düşünceyle kuyularının elektriklerini yaz dönemine kadar kapatmıştı. Fakat senenin olağandışı olarak kurak geçmesi, çiftçileri yeniden kuyuların elektriğini açmaya mecbur bıraktı.
Birçok çiftçi MEDAŞ şubelerine giderek elektrik aboneliklerini tekrar açtırırken, elektrik masrafları çiftçiyi daha da fazla zarara sokuyor. Bunun yanında, kış döneminin bu kadar kurak geçmesi önümüzdeki sezon yeraltı su kaynaklarını daha da geriye çekeceğinin bilinmesi çiftçiye ayrı bir tedirginlik oluşturuyor.
Konuyla ilgili düşüncelerini anlatan vatandaşlar şu sözleri kullandı:
“Normalde bu dönemde montla paltoyla gezmemiz gerekirken neredeyse tekrar tişörtleri giyip dolaşacağız. Her mevsimin kendine has özellikleri ve getirdiği güzellikleri vardır. Son yıllarda Eskil’de mevsimlerde çok farklılıklar yaşanıyor fakat maalesef bu sene daha da farklı bir dönem yaşıyoruz.
Aralık ayının sonrasına geldik ama daha Eskil’e kar yağmadı. Birkaç gün yağmur yağdı, onun haricinde yağışta görmedik. Bu durum gerçekten bizleri telaşlandırıyor ve üzüyor. Allah’tan gelene boynumuz kıldan ince fakat bu konuda suçu birazda kendimizde aramalıyız.
İnşallah tez zamanda mevsim normallerine döneriz çünkü kış döneminin bu kadar kurak geçmesi, yaz döneminde haşerelerin artmasını sağlayabilir. Maazallah bu çiftçi için büyük bir sorun olur. Ayrıca yaz döneminde sürekli çalışan kuyular, bu şekilde kurak geçerse yerin altında su da kalmayabilir. Allah sonumuzu hayır etsin.”

Kaynak: Tuzgolu Gazetesi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir