ESKİL

Kurban pazarlarında el sıkışma bitti, artık sopa var!

Kurban pazarlarının olmazsa olmazı pazarlık sırasında yapılan el sıkışması, ancak koronavirüs geldi gelenek değişti. Teması önlemek için alıcı ve satıcılar artık kurban pazarlığını tokalaşarak değil, beraber tuttukları sopa ile yapıyor.

Koronavirüs salgını nedeniyle kurban pazarlığı artık sopa aracılığıyla yapılıyor, böylece fiziksel temas önleniyor.

Eskil’de, yaklaşan kurban bayramı için hayvan pazarlıkları başladı. Pazarlığın olmazsa olmazı el sıkışma da koronavirüs nedeniyle şekil değiştirdi.

Kurban satıcıları ve alıcılar, temas etmeden pazarlık yapıyor.

El tutup da hayırlaşmak çok güzel bir duyguydu. O duygudan uzak kaldığımız için korona dolayısıyla böyle bir sistem getirdik. Diyen Eskil’in önemli küçükbaş üreticilerinden Mahmut Özgiray, “Öncelikle fiyatlar hakkında bilgi verecek olursak, Küçükbaş fiyatlarının geçen yıla oranla yüzde 10 bir artış var. 1.300-1.800 arasında fiyatlar değişiyor. Biz de Eskil Karatepe’de yayılan erkek kuzularımızı bir ay önce besiye aldık. Önümüzdeki günlerde de nasip olursa Konya Selçuklu İlçesi Bosna Hersek Mahallesi E-6 kodrasında satışa sunacağız. Öte yandan tokalaşıp hayırlaşmak belki iletişimin, belki de iknanın önemli bir unsuruydu. Kurban pazarlığının olmazsa olmazı. O nedenle bu sene sosyal mesafe kuralına uyarak sopa ile tokalaşıyoruz. Düzenli dezenfekte ettiğim bu sopayı Konya’ya da yanıma götüreceğim ve onun aracılığıyla pazarlığı yapacağız.” diye konuştu.

kaynak: haberfark

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir