GÜNCEL

instagram’da biri ‘hakkınızda şikayet var’ diye mesaj atarsa dikkat!

Son aylarda instagram üzerinden de yaşanan bir dolandırıcılık türü var. Kullanıcılara haklarında kötü içerikli şikayetler olduğu, sosyal medyada yayıldığı yönünde mesaj atılıyor.

Söz konusu dolandırıcılıkta, hedef seçilen sosyal medya kullanıcısına hakkında şikayet olduğuna dair sahte bir ekran görüntüsü gönderiliyor.

Örneğin söz konusu kişiye hakkında, “Bu Kişi Sahte Paylaşımlar Yapıp Milleti Dolandırıyor Lütfen Şikayet Edelim. Alllah Belanızı Versin İnşallah Milletin Hakkına Giriyorlar” gibi bir şikayet açıldığı; instagram hesabının paylaşıldığı ve diğer insanların bunu gördüğü söyleniyor. Şikayeti kaldırmaları öneriliyor ve bunun için bir sahte bir site linki paylaşılıyor. Ardından linke tıklamanızı ve şikayetleri görmek için hesap bilgilerinizi girmenizi istiyorlar ve bilgilerinizi girdiğiniz an hesabınınız kötü niyetli kişilerin eline geçmiş oluyor.

Uzmanlar ise bu linklere kesinlikle tıklanmamasını söylüyor.

 

SİTELERİ TAKLİT EDEREK DOLANDIRMAYA ÇALIŞIYORLAR

Mart 2022’de Şikayetvar.com yaptığı duyuruda kendi sitelerini taklit eden dolandırıcılara karşı uyarmıştı. Ve açıklamada özetle şu bilgiler yer almıştı:

sitemizin logosu ve tasarımı ile kişi hakkında sahte şikayet oluşturan dolandırıcılar Şikayetvar’ın adını kullanarak kişisel verileri çalma girişiminde bulunmaktadır. Bu gibi girişimlerle ilgili gerekli yasal işlemleri başlatmış olsak da, tüm kullanıcılarımızı şu konuda önemle uyarmak isteriz; Şikayetvar sadece “sikayetvar.com” alan adı üzerinde bulunmaktadır. Lütfen bu gibi durumlarda bağlantılara erişirken alan adı kısmına özellikle dikkat edin. Ayrıca bu gibi gördüğünüz vakaları platformumuz üzerinden bildirmeyi unutmayın.

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir