ESKİL

Eskil’deki Okullara TYP İşçi Alım Başvuruları Başlıyor

Eskil ilçesi de dahil Okullarda çalıştırılmak üzere il genelinde toplam 320 TYP işçi alımı yapılacak. Başvurular 27 Ağustos tarihinde başlıyor.

Konuya ilişkin Yazılı açıklama şu şekilde…

İŞKUR’DAN NOTER KURASIYLA 320 KİŞİLİK TYP İŞÇİSİ ALIMI

Türkiye İş Kurumu tarafından; kamu hizmetlerinin desteklenmesi amacıyla özel politika gerektiren gruplar başta olmak üzere işsizlerin çalışma alışkanlık ve disiplininden uzaklaşmalarını engellemek ve bu kişilere geçici gelir desteği sağlamak üzere Toplum Yararına Programlar (TYP) düzenlenmektedir.

Bu bağlamda, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okulların bakım, onarım ve temizlik ihtiyaçlarının giderilmesi faaliyetlerini gerçekleştirmek üzere, kamu hizmetlerinin desteklenmesi amacıyla Aksaray Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğümüzce, Aksaray İl Milli Eğitim Müdürlüğünün Merkez ve Merkeze bağlı Belde ve Köy Okulları; Ağaçören, Eskil, Gülağaç, Güzelyurt, Ortaköy, Sarıyahşi ve Sultanhanı İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerinin İlçe Merkez ve İlçe Merkezlerine bağlı belde ve köy okullarında okulların bakım, onarım ve temizlik ihtiyaçlarının giderilmesi faaliyetlerini gerçekleştirmek üzere TOPLAM 320 kişilik Toplum Yararına Program düzenlenecektir.

9 ay süreyle gerçekleştirilecek Toplum Yararına Programa başvurular 27.08.2023-31.08.2023 tarihleri arasında e-Devlet, İŞKUR e-şube ( www.iskur.gov.tr ) veya ALO-170 iletişim hattı üzerinden yapılacaktır.
İlçelerden başvurmak isteyenler Kaymakamlık ve Belediyelerdeki İŞKUR irtibat noktalarından veya www.iskur.gov.tr adresinden müracaat edebileceklerdir.

Katılımcılar NOTER kurası ile belirlenecek olup 11.09.2023-07.06.2024 tarihleri arasında uygulanacak programların noter kuraları 04/09/2023 tarihinde ilan edilen saatlerde yapılacaktır.
Genel Şartlar

TYP’ye başvuracak katılımcıların, İŞKUR’a kayıtlı işsiz durumunda olmaları; sigortalı olmamaları, en az 18 yaşını tamamlamış olmaları; herhangi bir öğretim kurumunda öğrenci olmamaları (açık lise, açık öğretim öğrencileri hariç); emekli ve malul aylığı almamaları gerekmektedir.

Ayrıca;
1)Bir kişi aynı gün başvuruları başlayan TYP’lerden yalnızca birisine müracaat edebilecektir.
2)Bir kişi 27.09.2017 tarihinden itibaren en fazla 9 ay süreyle TYP’lerden yararlanabilecektir.
3) TYP’lere programa devam süresince Adres Kayıt Sistemine göre (AKS) aynı adreste ikamet eden kişilerden yalnızca birisi katılabilir.

•Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sisteminde (ADNKS) oturan kişilerden şartları sağlayan herkes başvuru yapabilecek, ancak Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemine (ADNKS) göre aynı adreste oturanların, programa başvuru yapılan tarih dikkate alınarak ulaşılabilen en yakın döneme ait gelir getirici bir işte çalışma sonucu elde ettikleri toplam kazançlarının asgari ücret tespit komisyonu tarafından belirlenen net asgari ücretin bir buçuk katını aşması halinde söz konusu adreste oturan kişiler TYP’ye katılamayacaktır. Yurtlar ve sığınma evleri,vb. toplu yaşam alanlarında ikamet edenler ve 6284 sayılı Kanun kapsamında kimlik bilgileri gizlenenler için bu şart aranmaz.

•Aynı adreste ikamet eden kişilerin listelerde isimlerinin olması halinde; başvuranlardan Kuruma kayıt tarihi daha eski olana öncelik tanınacaktır. Kurum kayıt tarihlerinin aynı olması halinde ise başvuranlardan yaşı büyük olan söz konusu TYP’ye katılacaktır.

.TYP ilanında belirtilen şartları taşımayan ya da TYP’nin aksamasına ve başarısız olmasına sebep olanlar ve Güvenlik sorgusu sonucu olumsuz çıkanlar programa başlamış olsalar dahi çıkarılırlar.
İlgililere ve kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Aksaray Çalışma ve İş Kurumu
İl Müdürlüğü

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir