ESKİL

Eskil’deki o mezarlığın büyük sırrı!

Eskil, eski ismi ile Eski İl bir çok medeniyete ev sahipliği yapmış ve bu medeniyetlerin kalıntıları bir çoğu yok olsada, günümüzde daha pek çok kalıntılarına rastlamak münkündür. Bir çoğu hakkında hangi dönemde kaldığı, ne olduğu bile bilinememektedir.

İşte Bunlardan bir tanesi de Akkaş Yaylası yakınlarında bulunan Eşeler Mezarlığı; 
Bölge Halkından Abidin Karakulah’ın anlattıklanrına göre; Eşeler mezarı, Eskile bağlı Akkaş yerleşkesinin güney batısında Akkaş yaylasına 3 KM uzaklıkta olup, 70 civarında mezardan oluşmaktadır. 
Maalesef ki! Mezarın tarihçesi tam olarak bilinmemektedir. Rivayetlere göre Taşpınar tarafından gelen düğün konvoyu bu bölgeye gelince şiddetli hava muhalefetine yakalanmış, neticede iki yüz civarında kadın erkek ve çocuk ölmüş. Ölen kişilerin mezarları burada bulunmaktadır. Gelinin adının “EŞE” olmasından dolayı buraya EŞELER Mezarlığı isim verilmiştir. Bölgede eski yerleşim yeri bulgularına rastlanmayıp, sadece mezarlığın olması rivayetin doğruluğunu güçlendirmektedir.
Mezarlık, Kültür Bakanlığı Konya Kültür varlıklarını Koruma Bölge kurulunun kayıtlarına göre 7348 Parsel numarası ile kayıt altına alınmıştır.

Haber: Mustafa Bozdağ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir