ESKİL

Eskil’de Hayvan Pazarı Hes Kodu Zorunluluğuyla Açılıyor

Aksaray’da görünen şap hastalığından dolayı iki aydır kapalı olan Eskil Canlı hayvan pazarının açıldığı geçtiğimiz günlerde duyurulmuştu ve daha sonra ise Aksaray İl Hıfzıssıhha Kurulunun Aldığı kararla Aksaray genelindeki canlı hayvan pazarları iki hafta süreyle yeniden kapatılmıştı.

HES KODU ZORUNLULUGU GETİRİLEREK YENİDEN AÇILIYOR.

İlçe Hıfzıssıhha Kurulunun Aldığı Kararla kapatılan Hayvan Pazarının, Girişlerde görevliler tarafından HES kodu kontrollerinin yapılması, maske, mesafe ve temizlik kurallarına uyulması şartı ile 16 Mart Salı gününden itibaren tekrar açılması kararlaştırdı.

İlçe Hıfzıssıhha Kurulunun Aldığı karar şu şekilde:

Covid-19 Salgınının Toplum Sağlığı ve Kamu Düzeni açısından oluşturduğu riski yönetmek, sosyal izolasyonu temin, fiziki mesafeyi konuna ve hastalığın yayılımını önleme amacıyla Sağlık Bakanlığı ve Cumhurbaşkanlığımızın talimatları doğrultusunda bazı kural ve tedbirleri uygulamaya geçilmektedir. İlçemizde çok yüksek riskli (kırmızı renkli) olarak sınıflandırılmıştır. 05.03.2021 tarihli yazıda ilçemizde bulunan Merkez Mahallesi Stadyum Caddesi üzerinde bulunan Hayvan Pazarının 2 (iki) hafta süre ile 09.03.2021 ve 16.03.2021 tarihlerinde kapatılması kararı alınmıştı.

Ancak İlçe Hıfzıssıhha Kurul Kararı’nca kapatılan Hayvan Pazarının, Hayvan Pazarı girişlerinde görevliler tarafından HES kodu kontrollerinin yapılması, maske, mesafe ve temizlik kurallarına uyulması şartı ile 16 Mart Salı gününden itibaren açılmasına,

İlgili kurumlarca yukarıda belirtilen esaslar doğrultusunda uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesine ve mağduriyete neden olunmamasına, alınan kararlara uymayanlara Umumi Hıfzıssıhha Kanunun ilgili maddeleri gereğince idari işlem tesis edilmesine ve konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195’inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılmasına.

Oy birliği ile karar verildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir