SAĞLIK

Eşek Sütü Faydaları nelerdir?. Kansere vb bir çok hastalığa iyi geliyor.

Kanser astım bronşitten siroza vb bir çok hastalıga iyi gelen eşek sütü içeriğinde yer alan esansiyel yağ asitleri sayesinde tedavi edici özelliğe sahip. Eşek sütü kanser hücrelerinin oluşumunu engelleyip ve oluşan hücrelerin çoğalmasını önlüyor.

Anne sütüne en yakın besin içeriği ile dikkat çeken eşek sütü antik Mısır döneminden günümüze kadar faydaları nedeniyle ön plana çıkan bir süt çeşididir. Besleyici bir süt çeşidi olmasının yanı sıra kozmetik faydalarıyla da güzellik sektöründe de aranılan bir besindir.

100 mililitre eşek sütü yaklaşık 42 kalori içerir. Sodyum, potasyum, kalsiyum, fosfor, çinko magnezyum gibi mineraller ile A, B2, B1, E, C vitamini ve protein açısından zengindir. Kolay sindirilebilir özelliğe sahip olan eşek sütü özellikle inek proteinine alerjisi olanlar tarafından rahatlıkla tüketilebilir. Yüksek oranda laktoz içerir. Omega 3 ve Omega 6 yağ asitleri açısından da zengin bir besin olan eşek sütü linolenik yağ asitleri içerir.

Eşek Sütü Faydaları Nelerdir?

İçeriğinde yer alan laktoferrin maddesi sayesinde antimikrobiyal ve antiinflamatuar etkilere sahiptir. Aynı zamanda antioksidan özellik taşır ve vücudun bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı direncini artırır. Bunlara ek olarak eşek sütü kanser hücresi oluşumunu engeller ve oluşan hücrelerin çoğalmasını önler.

Yüksek kalsiyum içeriği ile kemik ve diş gelişimini destekler. Kemikleri güçlendirir ve diş çürümelerine karşı vücudu korur.Linoleik yağ asitleri sayesinde sindirim sisteminin düzenli çalışmasına yardımcı olur ve kabızlık, şişkinlik ve gaz gibi sorunların önüne geçer. Vücudun gereksinimi olan enerjiyi sağlar.

Anne sütüne en yakın besin değerine sahip olan eşek sütü özellikle immunoglobulin içeriği sayesinde yeni doğan bebeklerin bağışıklık sisteminin güçlenmesine destek olur ve enfeksiyonlara yakalanma riskini azaltır. Yeni doğanda sık rastlanan tüberküloz ve boğaz enfeksiyonlarının önlemeye yardımcı olan eşek sütü ayrıca atım ve solunum yolları enfeksiyonlarının da önüne geçer.

Eşek Sütü Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

Astımdan kansere, bronşitten siroza kadar birçok hastalığın tedavisinde kullanılan eşek sütü, içeriğinde yer alan esansiyel yağ asitleri sayesinde tedavi edici özelliğe sahiptir. Başta kolon kanseri olmak üzere, akciğer, mide, karaciğer ve diğer kanser türlerinin tedavisini de destekleyici rol oynar. Cilt hücrelerinin beslenmesini sağlayan besin egzama ve sedef gibi cilt hastalıklarına karşı da vücudu korur.

Sindirim sistemi bozukluklarına iyi gelen eşek sütü, özellikle kabızlık probleminin önlenmesinde önemli rol oynar.

Boğaz ağrılarının ve yaralarının önlenmesine yardımcı olur.

Kas yorgunlukları ve baş ağrısına iyi gelen eşek sütü kronik yorgunluğun tedavisinde oldukça etkilidir. İçeriğindeki E vitamini göz sağlığının korunmasına yardımcı olur.

Eşek sütü özellikle yeni doğan bebeklerin kemiklerinin güçlenmesini sağlar ve kemik kırılmalarına karşı bebekleri korur. Cildin kolojen dokusunun güçlenmesinde önemli rol oynayan eşek sütü cildin pürüzsüz, canlı olmasına yardımcı olur ve kırışıklıkların oluşmasını önler.

İçeriğindeki Omega 3 ve Omega 6 yağ asitleri kalp damar sağlığının korunmasında oldukça etkilidir.

Eşek Sütü Haram Mı, Helal Midir?

Son zamanlarda sağlığa yararları ile ön plana çıkan eşek sütünün, İslam dini açısından haram olduğuna dair bilgiler bulunmaktadır. Evcil eşek etinin yenmesinin Hz. Muhammed (SAV) tarafından haram olduğu ve fıkıh kuralına göre de eti haram olan hayvanın sütlerinin de tüketilmemesi gerektiği söylenir. Bu bağlamda eşek eti haram olduğu için sütünün de tüketilmesi haramdır.

Bazı İslami düşüncelere göre ise eşek eti yemek ve eşek sütü içmek mekruh bir davranıştır. Ancak kabul edilen ana görüş eşek sütü ve eşek sütünün haram olduğudur. Eşek sütü eğer bir hastalığın tedavisi için tüketilecekse dini olarak herhangi bir sakınca yoktur. İslam dini otoritelerine göre eğer doktor tarafından eşek sütünün içilmesi hastalığın tek tedavisi ise içilebilir. Ancak hastalığın ilaçla tedavisi mümkünse eşek sütü caiz değildir.

Eşek Sütü Sabunu Faydası, Ne İşe Yarar?

Eşek sütü sabunu, özellikle kış mevsiminde yıpranan, çatlayan ve kuruyan cildin bakımını sağlayarak cildi dış etkilere karşı korur.

Günlük kullanıma uygun yapısı ile dikkat çeken ürün, yaşlanma etkilerini geciktirir ve kırışıklıkların oluşmasını önler.

Doğal eşek sütü sabunu sivilce, egzama, sedef gibi cilt sorunlarının tedavisini destekler ve cilt hastalıklarını önler.

Cildin ihtiyaç duyduğu nemi sağlayarak yumuşak ve pürüzsüz görünmesine yardımcı olur.

Cilt lekeleri ve sivilce izlerini yok eder ve cildi besleyerek onarır. Ten renginin açılmasını sağlar ve yaşlanma etkilerini geciktirir.

Kuru cilde sağlıklı bir bakım yapılmasını sağlayarak oluşabilecek yıpranma, tahriş ve kızarıklıklara karşı cildi korur. Ölü derinin ciltten uzaklaşmasına yardımcı olan eşek sütü sabunu cildi derinlemesine temizler.

Eşek sütü ile yıkanan saçlar daha hacimli ve daha bakımlı görünür.

Saç derisinde kepek oluşumunu önler ve saç dökülmelerini engeller.

Saç derisindeki kaşıntıyı önler ve saçkıranın sorununun tedavisinde önemli rol oynar. Ayrıca eşek sütü kremi de sabunu ile birlikte kullanılarak hem saç hem de cilt üzerinde daha etkili sonuçlar elde edilmesine yardımcı olur.

Kaynak:nefisyemektarifleri.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir