ESKİL

Aniden Görme Yetisini Kaybeden Eskilli Gence Işık İtalya’da Doğdu

Eskil’in Tol Yaylası’ndan ve canlı hayvan ticareti yapan Mahmut Çıracı’nın oğlu Yunus Emre Çıracı (19) geçen yıl göz sinirlerinde kuruma oldu ve bir anda görme yetisini kaybetti.

Baba Mahmut Çıracı, “Oğlumun hiç bir görme sorunu yoktu, geçen yıl üniversite sınavına hazırlandığı esnada aniden görme yetisini kaybetti. Türkiye’de bir çok doktora götürdük ”Leber’in Herediter Optik Nöropatisi-LHON” (Sinir Kuraması) teşhisi konuldu ve hiç bir doktor çare bulamadı. Bu süreçte sınava giren oğlum Muğla Üniversitesi Sosyoloji bölümünü kazandı. Ankara’da bir doktora başvurduk, kendileri eğer hastalık yeniyse, hasta sigara ve alkol kullanmıyorsa söz konusu rahatsızlığı bulunan bir kişinin bir Amerikan İlaç Firması’nın sponsorluğunda yurt dışında tedavi olabileceğini belirtti. Biz bu teklifi kabul ettik. Bize Amerika, Fransa ve İtalya’da tedavi olanağı sunuldu. Bizim tercihimiz İtalya’dan yana oldu. İlk kez geçen yılın Haziran ayında İtalya’ya gittik. Bugün 9’uncu defa gidiyoruz. İnşallah bundan sonra 5 defa daha gideceğiz. Gittiklerimizde kontrol yapıyorlar. Türkiye’deyken de doktorlar Yunus Emre’yle zoom programı üzerinden görüşüp sürekli kontrol ediyorlar. Giderlerimizi faturalandırıyoruz kabul ettiklerini ödüyorlar. Bugün de şu anda Konya hava alanındayız, buradan İstanbul’a oradan da İtalya’nın Bologna Şehri’ne gideceğiz. Şu anda oğlumun görme yetisi yüzde 30’larda inşallah iki yıllık tedavi sonrası bu oranın yüzde 90’lara çıkacağı belirtiliyor. İnşallah oğlum şifa bulur ve başkalarına da umut ışığı olur.” diye konuştu.

Yunus Emre Çıracı da, “İki yıl önce bir anda görme yetimi tamamen kaybetmiştim, İtalya’daki doktorlar bize iki senelik süreç vermişlerdi, gözlerim yavaş yavaş açılıyor. İtalyan doktorlar çok mütevazı ve adeta bizimle abi-kardeş oldular. Bu süreçte de büyük desteği anne ve babamdan gördüm. Görme yetimi kaybettiğimde Karaman’da lisede okuyordum hemen Eskil’de açık öğretime geçtim. Muğla Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nü kazandım ve oradan da Selçuk Üniversitesi’ne yatay geçiş yaptım. Burada eğitimime devam ediyorum. Benim için zor bir süreçti hiçbir zaman isyan etmedim. Allah’a sığındım ve güçlü bir şekilde ailemin desteğiyle ayakta durdum. Bu zor günler bana ne kadar koca yürekli bir babam olduğunu gösterdi. Anneme, babama, sponsor olan ilaç firmasına, İtalya’da sağlığıma kavuşmam için sürekli takibimi yapan İtalyan doktor ve sağlık çalışanlarına minnettarım ve yeniden ışığı görebildiğim için Allah’ıma şükrediyorum.” dedi.

Kaynak:haberfark.net

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir