ESKİL

Aman Dikkat! Eskil’de Zehirli Sarıkız örümceği görüldü

İlçede küçükbaş hayvancılık yapan Halim Mutlu evinin balkonunda sarıkız örümceğini fark ederek, cep telefonu kamerası ile görüntüledi.

Gördüğü örümceğin, daha önce gördüğü örümceklerden büyük olduğunu söyleyen Mutlu, “Evimden çıktım ve balkonda ayakkabımı almak isterken bu örümcekle karşılaştım. İlk defa bu kadar büyük ve saldırgan bir örümcek gördüm. Daha önceden haberlerde görmüştüm, ama buralarda olacağına ihtimal vermemiştim. Oldukça büyük ve saldırgan bir hayvan. Yaptığım araştırmalarda etçil ve tehlikeli bir hayvan olduğu söyleniyor. Aynı zamanda zıplama kabiliyeti de varmış. Evlerinizden çıktığınız zaman mutlaka ayakkabılarınızın içini kontrol edin” dedi.

 

Sarıkız örümcegi nedir?

sarıkız örümceği zehirli ve bir o kadarda tehlikeli et ile beslenen örümcek zıpladığı zaman 2 metre yükseğe kadar zıplayabilen, avını soktuğu zaman deriyi uyuşturabiliyor ve ısırıldığı hissedilmiyor,ağzından deriye, eti sıvı kıvama getiren bir zehir akıtıyor. Zehir deriye yayıldıktan bir süre sonra hem yemeye hemde çürütmeye başlıyor. Geceleri avlanan sarıkız örümceği zehirli olan asiti daha büyük zaralarda verebiliyor. Sarıkız örümcegi genelde , Doğu ve güneydoğu Anadolu bölgesinde yaşıyor.

 

Kaynak: Eskilgazetesi.com / Hilmi Yol

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir